Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Şükran ve teşekkür...

Bu siteyi yaparken ne kadar maceralı bir yolculuk yapacağımı az çok biliyordum. Çünkü o sıralar işsizdim ve böylesine büyük bir işe kalkışmanın benim gibi internet özürlüsü biri için alınması akıllıca olmayan bir risk anlamına geldiğini tahmin ediyordum.

Ama yaşadığım olaylar tahminlerimde ne kadar yanıldığımı bana acı bir biçimde gösterdi. Size olayları anlatacak değilim ancak bu iki yıl içinde bana maddi ve manevi her türlü desteği vererek Türkleronline'ın gerçekleşmesine neden olan bir ekip var.

Ekip diyorum ama aslında hepsi birbirini tanımıyor. Ama onların tümü benim dostum. Genellikle yapılan işlerin hep gizli kahramanları olur ve onlar hiç bilinmezler. Bu kişiler olmazsa o işler asla başarılamaz. Ben size benim gizli kahramanlarımı tanıtacağım bu metinde ve belki de onlara olan şükranlarımın minicik bir kısmını böylece göstermiş olacağım.

Öncelik sırası olmadan, en eskiden başlamalıyım ve iki eski dostumdan söz etmeliyim. Onlarla 1980'den bu yana süren bir birlikteliğimiz var. Sevgili İbrahim ve Mine Tuna. "İbo" sınıf arkadaşım, karısı Mine ise gerçekten can dostlarımdan biri oldu bu sürede. Hele bu sitenin yapımı süresince benim için adeta can simidiydiler her ikisi de...

Sonra Esra Köktürk geliyor. Türkler'e ilgi duydum ama inanın onu soyadından dolayı seçmedim. O da benim 1990'dan beri arkadaşım ve kendisi siteye olan katkılarını Kurtlar bölümündeki çevirileri yaparak ikiye katladı.

Sonra da her an arkamda kuvvetini duyduğum ve sitenin bir anlamda koruyucu meleği konumuna gelen Canan Şentürk. O bu işe en az benim kadar inandı (zaten o bana hep inandı) maddi ve manevi katkılarının yanı sıra bir anlamda halkla ilişkiler yeteneğini kullanarak siteyi ortaya çıkardı.

Bana site yapmayı öğreten Cengiz Kayır'a da şükran borçluyum. Beni sanki arkamdan iterek havuza düşürdü ve hiçbir yardım çağrıma yanıt vermeyerek bugünkü bilgi düzeyine ulaşmama yardımcı oldu. Sağol Cengiz!

Son olarak da yine eski bir dost, Meliha Kaya var sırada. Bir ara birbirimizi kaybettik ama dostluğumuz 1991'den beri sürüyor onunla da. Sonra bir gün gelip siteye el attı ve benim o sıralar bilmediğim bazı teknik sorunları anında giderdi. Anında sözcüğünden bir iki hafta sonunu ve uykulu gözleri anlayabilirsiniz.

Hepsine şükran ve teşekkür borçluyum. Benim yaptığım ne ki, aslına bakarsanız üç tane sözcüğü bir araya getirmekten ibaret. Ama onların desteği olmasaydı Türkleronline hiç olmayacaktı. Tümüne minnetlerimi sunuyorum.

Metin GÜLBAY - 2002

Metin Gülbay kimdir?

12 Aralık 1956'da devlet memuru olan babasının o sırada görevli olduğu Sivas'ta doğdu. Aile 1958'de Ankara'ya geldi. 1959'da kardeşi Ertuğrul doğdu. İlkokulu Sarar İlkokulu'nda, orta ve lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. O zamanlar lisede yalnızca erkek öğrenciler okuyor bu yüzden de Ankara Atatürk Erkek Lisesi diye anılıyordu. 1973'te liseyi bitirdi. O yıl üniversiteye giremedi. Daha doğrusu merkezi kayıt sistemi olmadığı, Ankara dışındaki okulları da o istemediği için açıkta kaldı. 1974'te ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'ne girdi. 1979'a kadar öğrencilik yapmak yerine Türkiye'yi kurtarmayı denedi. Başarılı olamadı. 1979'da bu kez Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'na geçti.

1983 yılında bu okulu bitirdi. 1987'ye kadar Ankara'da gazetecilik yaptı. Sonra Adana'ya gitti. Bir yıl orada asker arkadaşı Turhan Dikici'nin sahip olduğu ajansta bir yıl süreyle teknik koordinatörlük yaptı.

1989'da İstanbul'a geldi. O yıldan beri İstanbul'da yaşıyor ve mesleğini sürdürüyor.

Ankara'da iken 1983'te İletişim Yayınlarının çıkaracağı dergi için çalıştı ama derginin çıkmayacağı söylenince ayrıldı. Sonra Nokta dergisinde (1985) çalıştı, birkaç ay da Yeni Asır gazetesi için Sabah gazetesi Ankara bürosunda çalıştı.

1986 yılında kısa dönem askerliğini Ankara Etimesgut'ta yaptı.

Adana'dan İstanbul'a gelince 1989'da, büyük bölümü okul arkadaşlarından oluşan bir ekiple İşte Röportaj dergisini çıkardı.

Sonra mesleki olarak kendisinden çok şey öğrendiği Ayşenur Arslan ile Ümraniye Belediyesi'ne bir yerel yönetim dergisi hazırladı. Sonra yine Ayşenur Arslan ile Karadenizliler Vakfı'na bir dergi çıkardı.

(Biraz hızlanalım...)

İstanbul'da birçok yerde çalıştı...

Özgür Gündem gazetesini çıkaran ekipte yer aldı.

Hem çok sevdiği arkadaşı hem de üniversiteden hocası olan Yazgülü Aldoğan Nokta dergisinin yayın yönetmeni olunca derginin bu kez İstanbul bürosunda çalıştı.

1993 sonu ile 1994 ilk aylarında Kanal D'de çalıştı.

Oradan ayrılınca da Adana'da iken tanışıp dost olduğu arkadaşı gazeteci Celal Başlangıç'ın Evrensel Gazetesi'ni çıkaran ekibine katıldı.

Evrensel gazetesinden sonraki durağı İktisat gazetesi oldu. Kısa bir süre de orada çalıştı. Gazete kapanınca oradan ayrıldı.

1996'da Radikal gazetesini çıkaran ekipte yer aldı. 1997'nin son ayında Radikal'den ayrılarak Süperonline'ın internet gazetesi Süper Haber'e geçti. Her yerde çok kısa çalışmak kendisi için alışkanlık olduğu için kısa süre sonra oradan da ayrıldı.

1998'de TGRT'ye program hazırlayan bir prodüksiyon şirketinde çalıştı.

1998'in son aylarında ise daha sonra CNN Türk adını alacak olan televizyon kanalını yayına geçiren ekipte yer aldı. 1999'un son aylarında buradan ayrıldı. Aynı yılın aralık ayında Milliyet gazetesine ekler çıkaracak bir ekipte yer aldı. Adı daha sonra Milliyet 2000 olarak konan günlük ekin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

2000 yılı Haziran ayında buradan ayrıldı. Ekonomik kriz yüzünden 2002'nin temmuz ayına kadar telifle yaptığı işlerle geçindi.

2002 Temmuz ayında Sky Türk tv kanalının kuruluşunda yer aldı.

2003 yılı Mart ayı sonunda oradan ayrıldı ve aralık ayında Dünya gazetesini de çıkaran şirketler grubunda yer alan Ajans D'nin (Dünya) genel yönetmeni oldu. Kurum ve kuruluşlara yayınlar çıkaran bu ajanstaki görevinden 2012 Ocak ayında ayrıldı. Metin Gülbay'ın bir oğlu var.

Kitapları:

Soğuk Savaştan Sıcak Barışa, Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye'nin Yeri 1994 Şubat (Hıdır Göktaş ile birlikte)

Geleceğin Solu Solun Geleceği 1997 Kasım (Murat Ören ile birlikte)

Kışladan Anayasaya Ordu - Siyasi Kültürde TSK'nin Yeri 2004 Mayıs (Hıdır Göktaş ile birlikte)

Bir toplum mühendisliği çalışması
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur (2012 Eylül)