Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

RESİM GALERİSİ 4

 önceki   sonraki

Çin fatihi Kubilay, üzerinde imparatorluk mührünün yer aldığı, dut ağacı kabuğundan bir para bastırıyor. Harikalar kitabı, Braudel, Gündelik Hayatın Yapıları.

31. Imparator Kubilay

Dağlar Arasından Gelen Amida, Takuma Eiga (14.yy) Asma tablo, ipek üzerine renkli İdemitsu Koleksiyonu.

32. Tablo, ipek üzerine

Erken Neolitik Çağ Çatalhöyük yerleşmesinin rekonstrüksiyonu, Veli Sevin, Anadolu Arkeolojisi.

33. Catalhöyük

Florida sakinleri 1564'de Fransız Kâşif R. de Londonniere'i konuk ediyor. Theodore de Bry'nin, J.Lemogne Morgues'un bir tablosuna dayanarak yaptığı gravür, Braudel.

34. Florida Sakinleri

Göktürk çağından buluntular, birinci sıra dini merasimi tasvir eden Kudırge kurganı eseri, ikinci sıra av sahnesini gösteren bir Kudırge eyer kayışı, B.Ögel

35. Göktürklerden Buluntular

Göktürk çağına ait Altay, Tanrı Dağları ve Fergana buluntuları, en alt sıra Manakeldi Kalesi, ortadaki iki kare Tanrı Dağları'nda iki kale, yukarıdakiler Fergana'da Kasan şehrinde ele geçen Türk tipi kaplar ve Tanrı Dağları'ndaki Alamışık buluntuları, B.Ögel.

36. Göktürk dönemi buluntuları

Göktürk çağına ait Tanrı Dağları buluntuları, B.Ögel

37. Göktürk Dönemi buluntuları

Göktürk dönemine ait Tanrı Dağları buluntuları, B.Ögel.

38. Göktürk Dönemi buluntuları

Göktürk kaan damgasının gelişimi, çeşitli maddeler üzerine yapılmış dağ keçisi tasvirleri, Türk Dünyası Dergisi, Nisan 1995

39. Göktürk kağan damgası

Göktürk çağına ait çeşitli yerlerde bulunmuş taş nineler veya heykeller, birinci sıra taş nineler, sağ üstte taş ninelerin ellerinde tuttukları içki kadehleri, sağda hemen altında küpeleri, sağda onun altında tokaları, sağda en altta kılıçları, soldan en son sıra şapkaları, B.Ögel.

40. Taş nineler, heykeller