Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

 

Metin Gülbay kimdir?

12 Aralık 1956'da devlet memuru olan babasının o sırada görevli olduğu Sivas'ta doğdu. Aile 1958'de Ankara'ya geldi. 1959'da kardeşi Ertuğrul doğdu. İlkokulu Sarar İlkokulu'nda, orta ve lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. O zamanlar lisede yalnızca erkek öğrenciler okuyor bu yüzden de Ankara Atatürk Erkek Lisesi diye anılıyordu. 1973'te liseyi bitirdi. O yıl üniversiteye giremedi. Daha doğrusu merkezi kayıt sistemi olmadığı, Ankara dışındaki okulları da o istemediği için açıkta kaldı. 1974'te ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'ne girdi. 1979'a kadar öğrencilik yapmak yerine Türkiye'yi kurtarmayı denedi. Başarılı olamadı. 1979'da bu kez Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'na geçti.

1983 yılında bu okulu bitirdi. 1987'ye kadar Ankara'da gazetecilik yaptı. Sonra Adana'ya gitti. Bir yıl orada asker arkadaşı Turhan Dikici'nin sahip olduğu ajansta bir yıl süreyle teknik koordinatörlük yaptı.

1989'da İstanbul'a geldi. O yıldan beri İstanbul'da yaşıyor ve mesleğini sürdürüyor.

1982 yılında stajını Nokta İnsanlar dergisinde (İstanbul'da) yaptı.

Ankara'da iken 1983'te İletişim Yayınlarının çıkaracağı dergi için çalıştı ama derginin çıkmayacağı söylenince ayrıldı. Sonra Nokta dergisinde (1985) çalıştı, birkaç ay da Yeni Asır gazetesi için Sabah gazetesi Ankara bürosunda çalıştı.

1986 yılında kısa dönem askerliğini Ankara Etimesgut'ta yaptı.

1986 Aralık ayı ile 1987 mart ayları arasında Demokrasi adıyla çıkarılacak haftalık bir haber dergisinin Ankara İstihbarat şefliğini üstlendi. Ancak dergi bünyedeki ideolojik çatışma dolayısıyla çıkarılamadı.

1988 yılını Adana'da asker arkadaşı Turhan Dikici'nin ailesinin sahip olduğu Kemal Matbaasının yan kuruluşu Elit Grafik ajansında teknik koordinatör olarak geçirdi. 1989 yılının Nisan ayında İstanbul'a döndü.

Adana'dan İstanbul'a gelince, büyük bölümü okul arkadaşlarından oluşan bir ekiple İşte Röportaj dergisini çıkardı.

Sonra gazeteci Ayşenur Arslan ile Ümraniye Belediyesi'ne bir yerel yönetim dergisi hazırladı. Sonra yine Ayşenur Arslan ile Karadenizliler Vakfı'na bir dergi çıkardı.

Birçok yerde çalıştı...

Özgür Gündem gazetesini çıkaran ekipte yer aldı.

1993 yılında Nokta dergisinin İstanbul bürosunda çalıştı.

1993 sonu ile 1994 ilk aylarında Kanal D'de çalıştı.

Oradan ayrılınca da Evrensel Gazetesi'ni çıkaracak ekibe katıldı.

Evrensel gazetesinden sonraki durağı İktisat gazetesi oldu. Kısa bir süre de orada çalıştı. Gazete kapanınca oradan ayrıldı.

1996'da Radikal gazetesini çıkaran ekipte yer aldı. 1997'nin son ayında Radikal'den ayrılarak Süperonline'ın internet gazetesi Süper Haber'e geçti.

1998'de TGRT'ye program hazırlayan bir prodüksiyon şirketinde çalıştı. Otuzdan fazla talk show'un çekimini organize etti.

1998'in son aylarında ise daha sonra CNN Türk adını alacak olan televizyon kanalını yayına geçiren ekipte yer aldı. 1999'un son aylarında işken çıkarıldı. Aynı yılın aralık ayında Milliyet gazetesine ekler çıkaracak bir ekipte yer aldı. Adı daha sonra Milliyet 2000 olarak konan günlük ekin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

2000 yılı Haziran ayında buradan da çıkarıldı. Ekonomik kriz yüzünden 2002'nin temmuz ayına kadar telifle yaptığı işlerle geçindi.

2002 Temmuz ayında Sky Türk tv kanalının kuruluşunda yer aldı.

2003 yılı Mart ayı sonunda istifa etti ve aralık ayında Dünya gazetesini de çıkaran şirketler grubunda yer alan Ajans D'nin (Dünya) genel yönetmeni oldu. Kurum ve kuruluşlara yayınlar çıkaran bu ajanstaki görevini 2012 Ocak ayında çıkarılana kadar sürdürdü. Şirkete açtığı işe dönüş davasını kazandığı halde şirket ne işe döndürdü ne de tazminatını verdi. 2020 ocak ayı itibariyle dava halen sürmekte ve bu haliyle Türkiye'de bir rekora imza atmış durumda. Ne zaman biteceği de bilinmiyor.

2002 yılında yayına soktuğu turkleronline.net ve 2003 yılında yayına soktuğu ortakhaber.com adlı internet siteleriyle uğraştı. Ortakhaber'i gazeteci arkadaşı Adnan Genç ile birlikte yürüttü. 2016 yılında alıntılanan bir haber yüzünden Cumhurbaşkanına, başbakana ve milli savunma bakanı ile birçok bakana hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. 440 gün hapse mahkum oldu cezanın açıklanması ertelendi. Haberin konusu AKP'lilerin karıştığı yolsuzluklardı. Konu yolsuzluk olmasına rağmen hakaret davası açılmıştı. Ortakhaber'i 2017 yılı şubat ayı başında kapattılar. Halen turkleronline.net ile uğraşıyor.


Kitapları:

Soğuk Savaştan Sıcak Barışa, Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye'nin Yeri 1994 Şubat (Hıdır Göktaş ile birlikte)

Geleceğin Solu Solun Geleceği 1997 Kasım (Murat Ören ile birlikte)

Kışladan Anayasaya Ordu - Siyasi Kültürde TSK'nin Yeri 2004 Mayıs (Hıdır Göktaş ile birlikte)

Bir toplum mühendisliği çalışması
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur (2012 Eylül)