Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

Resimler 1
Resimler 2
Resimler 3
Resimler 4
Resimler 5
Resimler 6
Resimler 7
Resimler 8
Resimler 9
Resimler 10
Resimler 11
Avuç içindeki dinozor
Bebek getirmeyen leylek
Bitki yiyen avcı dinozor
Çok ağır ama uçuyordu
Dev tavşanın gizemi
Dev dişlerin glgesinde
Galapagıs kaplumbağaları
Gece de avlanıyormuş
En büyük örümcek
Fosil canlı
Kuş büyüklüğünde karınca
Mamutlarla yeniden
Suda yaşayan boynuzlu dinozor
Tyrannosaurus Ailesi büyüyor
Yelken sırtlı avcı
68 milyon yıllık dinozor

 

Diplodosid soropodlar

"Diplodosid soropodların keşifleri, 100 yıldan önceye dayanır. Keşiflerinden bu yana eşsiz büyüklükteki kuyruklarıyla, hem bilim adamlarını hem de meraklıları büyülemişlerdir. Bu aile, belki de en ünlü dinozor olan Brontozor'u ve dinozorlarla ilgili resimli kitapların tümünde yer alan Diplodocus'u da içine alır. Yaşamış en büyük dinozorların arasında yer alan bu canlıların kuyruk yapıları da dikkate değer. 15 metreyi bulan kuyrukları, el kalın yerlerinde yaklaşık bir metre çapındayken, uç noktasında bir iki santimetre çapa kadar incelerek adeta birer kamçı oluyor.

Paleontologlar, bu tuhaf kuyruklar üzerinde epey kafa yormuşlar. Uzmanların kimi, bunun etkin bir silah olduğunu, kimileri de yüzerken işe yaradığını savunmuş.s Yine de, yaşayan hiçbir türün kuyruğuna benzemeyen bu organın işlevi yıllar boyu bir sır olarak kalmış. İki paleontolog, Nethen P.Myhrvold ve Philip Currie, kafa kafaya verip, kuyruğun sırrını ancak bir bilgisayar simülasyonunun çözebileceğine karar vermişler. Fosilleşmiş kuyruk kemiklerinin ölçüleri büyük bir duyarlıkla bilgisayara girilmiş. Böylece sanal bir model oluşturulmuş.

Uzmanlar, modeli incelediklerinde, kuyruğun kamçıyla olan benzerliğinin, rastlantının da ötesinde olduğunu fark etmiş. Emin olmak için, modeli bir kez de, mühendislerin, fiziksel cisimlerin mekanik özelliklerini inceledikleri bir modelleme programında sınamışlar. Bir düğmeye basarak elde ettikleri sonuç büyüleyici nitelikteymiş. Çözümlemelere göre, soropodun kuyruğunun ucunun ses duvarını delmesine hiçbir engel yok.

Aslan terbiyecilerinin kullandıkları kamçılar, bildik şaklamalarını, uçlarının sesten hızlı hareket etmesi sayesinde çıkarırlar. Bir soropodun da canı istediğinde aynı şeyi yapması için hiçbir engel yoktur gibi görünüyor. Soropodlar, kamçı sesini akıl almaz uzaklıktaki eşleriyle haberleşmek için kullanmış olabilirler. Şu ya da bu nedenle, müthiş sesler çıkardıkları kesin."

(Bilim ve Teknik dergisi Kasım 1998 sayısı)