Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

Fıkralar 1
Fıkralar 2
Fıkralar 3
Fıkralar 4
Fıkralar 5
Fıkralar 6
Bektaşi Fıkraları
Karatepeli fıkraları
Karağan Usup Fıkraları
Letaif nedir

KARATEPELİ FIKRALARI (Fıkralar1, Fıkralar2, Fıkralar3...)             NASRETTİN HOCA          BEKRİ MUSTAFA         İNCİLİ ÇAVUŞ          PİNTİ HAMİD          TELVE MUSTAFA          YEK ÇEŞM DÜRRİ EFENDİ; KARAĞAN USUP (YUSUF)

Fıkralar

Bu bölümde halkbilimciler tarafından Türkiye'nin çeşitli yörelerinden derlenmiş ya da yazılı kaynak olarak ulaşabildiğimiz fıkraları okuyacaksınız.

Bilirsiniz, fıkralar, halkın dünya ile alay etme araçlarıdır. Bu dünya öyle koca bir evrendir ki içine kişinin kendisi de dahil olmak üzere her şey, ama her şey girer. Fıkralar aracılığıyla insanlar alay ederler, eleştirirler, özeleştiri yaparlar, iğnelerler, kabaca konuşabilirler, küfrederler, ince ince dalga geçerler. Kısaca fıkralarla bu dünyada yapamayacağınız hiçbir şey yok gibidir. Bir insanı vezir de rezil de eden fıkralardır.

Bu bölümde yer alan fıkralar bilim insanları ya da araştırmacılar tarafından belgelenmiş olmasına rağmen onların Türkiye'nin hatta dünyanın çeşitli yörelerinde başka etnik gruplar için de kullanıldığı ya da bunun tersi olan durumlar ortaya çıkmıştır. Ancak bu fıkra dinlemekten ya da anlatmaktan alınan zevki bir nebze olsun azaltmaz. Hoşça zaman geçirmeniz dileğiyle...

Fıkralar 1 ile Fıkralar 6  arasındaki sayfalarda Adana Karatepeli fıkralarını, Letaif 1 sayfasında Nasrettin Hoca, Letaif 2 sayfasında ise Bekri Mustafa, İncili Çavuş, Pinti Hamid, Telve Mustafa, Yek-Çesm Dürri Efendi,  Karagan Usup sayfasında ise Azerbaycan'ın Nasrettin Hocası olarak da geçen bu büyük halk adamının fıkralarını bulabilirsiniz.