Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

Karatepeli fıkralarına ulaşmak için fıkralar ana sayfasının solundaki Fıkralar 1, Fıkralar 2, Fıkralar 3... bağlantı düğmelerine tıklayabilirsiniz  

Karatepeli fıkraları için önsöz

Okuyacağınız fıkralar 1-7 Temmuz 1993 tarihleri arasında yapılan İpek Yolu Sempozyumu’nda öğretim üyesi Erman Artun tarafından “Yaşayan Adana Karatepeli Fıkraları” başlıklı bir bildiri olarak sunulmuştur.

Karatepe Adana’nın Kadirli İlçesi’nin doğusundaki yöreye denir. Karatepe yöresinde Kızyusuflu, Bahadırlı, Bekereci, Karatepe, Durmuşsofulu ve Çıyanlı köyleri bulunur.

Bu bölgede yaşayanlara Adanalılar Karatepeli der. Bu köyler Türkmen, Yörük, Avşar, Karakeçili ve Kumarlı aşiretlerinden yerleşenlerle kurulmuştur.

Karatepe bölgesinde yaşayanlar yerleşik düzene geçmiş göçerlerdir. Anadolu şehir-kasaba toplumlarında köylülerin saflığı ve eğitimsizliği üzerine anlatılan eğlendrici fıkralar yaygındır. Karatepeli fıkraları bu türdendir. Bu fıkralar bu bölgede yaşayan insanların saflıklarıyla, gariplikleriyle eğlenmek için anlatılır.

Karatepeli fıkralarının benzerlerine Türkiye’nin çeşitli yörelerinde de rastlanır. Bu fıkralar ortaklaşa benimsenmiş anlatım kalıpları içinde, kişi ve yer adları yerine ve çağına göre değiştirilip Karatepe’ye özgü renklerle bezenmiştir. Bunlar; Karatepeliler için anlatılan Karatepeli tipi fıkralardır. Türk fıkraları sınıflamasında “Bir bölge halkıyla ilgili olanlar” grubuna girer. Bu fıkralarda Türk köylüsünün kendi kendisini ince, nükteli, mizaha konu etmesini görüyoruz.