Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Zerdüşt dini takviminde, yıl içinde yer alan Caşanlar

"AY : FARVARDİN

1- Newroz (Yeni Yıl Günü)

Bu gün, bir zamanlar Cemşidi Newroz günüyle (21 Mart yerel gün dönümü tarihi) denk düşüyorduysa da, Parsilerin Hindistan'a göçleri sırasında oluşan değişimlerden dolayı bu Newroz 21 Mart'a denk gelmez. Yine de Cemşidi Newroz olarak anılır, çünkü Firdevsi'ye göre Peşdadian Hanedanlığı'ndan Kıral Çemşid, ilk kez yerel gün dönümünde bir ay tutulması gözlemlemiştir. Bu özel günde Parsiler birbirleriyle karşılaştıklarında Hamazdor söyler.

2- Rapithavan (Üçüncü Günü)

Bu kelime, pith (pithwa), yani günün orta dilimi, gün ortası anlamına gelir ki, Caşan gününe Rapithavan adı verilir.  Yeni yıl gününün (yerel gün dönümü) ardından, kış sona erer, bahar gelir ve güneş daha sıcak olmaya başlar. Rapithavan Geh duası bu günden başlayarak okunur. Böylece, ayın ilk günü Rapithavan Caşan için en uygun gün gibi gözükür. Ancak, Ardibeheşt, yani ayın üçüncü günü, kutlama günü olarak seçilir, çünkü, Ardibeheşt, güneşin ısısının yeryüzündeki tek görünür hali olan 'ateş' ile ilişkili gündür.

3- Newroz-ı-m

Bu günün adı bazı eski kitaplarda, Gerçek Yeni Yıl Günü, Newroz-ı-m genel yeni yıl günü olarak belertilirken, Newroz-ı-Hac ise, özel yeni yıl günü olarak geçer. Bu özellikle (hac), kıral ve soyluları için belirlenmiştir. Bu günün, eski İran'da birçok önemli olayın gerçekleştiği gün olduğu söylenir.

4- Farvardegan Caşanı

Farvardin, ilk ay olan Farvardin'in 19.günü, İran ve Turan sınırı ile ilgili bir tartışma sırasında ölen Kıral Minoçeher şerefine düzenlenen bir Caşandır. Yazata Farvardin, Fravasiş veya Frohars'ın üzerindedir. Bu nedenle, bu Yazata'nın ismi ile ilgili olup, yine bu Yazata'nın ismiyle ilgili bir ay içinde yer alan bu gün, tüm ölülerin Fravaşisi anısına kutsal sayılır."

(Ateşe Tapmayanlar: Zerdüştiler, Sami Solmaz)