Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Günlük ibadet

"1- Havan Geh : Güneşin doğuşundan 36 dakika önce başlar (Havan-ni meher olarak da bilinir) ve öğle vakti saat on ikide sona erer.

2- Rapithavan Geh : Öğleden sonra 12.33'ten 15.00'e kadar sürer. Mah Ava Rose Hormuzd'da başlayan ikinci ibadet 12.33 ile 15.00 arasında yer alır.

3- Uzireh Geh : Öğleden sonra 15.33'ten güneş batıncaya kadar olan süreyi kapsar. Eğer dualar güneş batıncaya kadar tamamlanamazsa, güneş battıktan sonraki 36 dakikada tamamlanmak zorundadır.

Uziren Meher : Uziren'in yüce kutsaması, güneş ışınları yoluyla olur ve güneş battıktan sonra, ışınları yeryüzünde ancak 36 dakika kalmaktadır.

4- Aevişuthrem Geh - Güneş battıktan sonraki 72. dakikada başlar ve gece yarısı 12.00'ye kadar devam eder. Aevişuthrem Geh'in ikinci 36 dakikasına Gaaşok (Karanlık Zamanı) denir. Bu zamanda hiçbir dua okunmaz, duaların statik etkisi biter ve sıfırlanır. Bu kural büyük mabetler için geçerli değildir. Yani onlar, dualarını Aevişuthrem Geh'in ikinci 36 dakikasında da okuyabilir.

5- Uşen Geh : Gece yarısı 24.00'dan güneş doğmadan önceki 36.dakikaya kadardır. Gece yarısı saat 24.00'dan 01.40'a kadar hiçbir dua okunmamalıdır. Ve yine bu kural da büyük mabetler ve Yazdethregarlar için geçerli değildir. Gaaşok zamanında, Aevişuthrem ve Uşen yalnızca Kusti duaları okunur. Bu zaman aralığında kara büyü, şeytan ve yıkıcı düşüncelerin gücü en yüksek düzeydedir. Uşen Geh için dualar, sabaha karşı 01.40'tan sonra okunur.

(Ateşe Tapmayanlar: Zerdüştiler, Sami Solmaz)