Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

Yenikapı batıkları 1
Yenikapı batıkları 2
Yenikapı kazıları

 

 

Yenikapı batıkları

 

YENİ ROMA OLARAK kurulan kentin nüfusu hızla artmaktaydı. Bu artış hem temel gıda maddelerini olan ihtiyacı artırdı, hem de nüfus çeşitlendikçe ve kent büyüdükçe talep edilen ticari umutlar da çeşitlendi. Mısır’dan ….., baharatlar, porfir taşı; Karadeniz’den şarap, balık, …, Kuzey Afrika’dan meyveler, hipodromdaki gösterilerde kullanılmak üzere egzotik hayvanlar hep bu limandan kente giriyordu. Kazılarda en çok buluntu de doğal olarak 500 yıl boyunca imparatorluğun tüm bu ihtiyaçlarını karşılayan Theodosius Limanı’ndan çıktı. Buluntular kazayla veya bilinçli olarak batırılmış gemiler, kaybedilen ya da bilerek limana atılan nesneler ve Lykos deresinin kent içinden denize getirdiği malzemelerden oluşuyordu.

 

Saklı Limandan Hikayeler : Yenikapı'nın Batıkları

İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi'nin değerli katkıları ile hazırlanan "Saklı Limandan Hikayeler : Yenikapı'nın Batıkları" sergisi ziyarete açıldı. Sergi, Yenikapı'dan çıkan buluntular ve bilimsel araştırmalar ışığında, hem kentin ilk sakinlerinden bugüne uzanan kültür katmanlarından kesitler sunuyor, hem de kargoları ile bulunan dört batık üzerindenDoğu Roma'nın ticaret, denizcilik, gemi inşa teknolojisi ve günlük hayatına dair çok boyutlu bir bakış sağlıyor.

Ziyaretçi deneyimi ve etkileşiminin ön planda tutulduğu serginin tasarımı PATTU Mimarlığa ait. Sergiye özel üretilmiş canlandırmalar, etkileşimli vitrinler ve videolar ziyaretçileri Konstantinopolis'in geçmişine eğlenceli bir yolculuğa davet ediyor.

2004 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri,kentin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Marmaray ¢€"Metro projeleri kapsamında Yenikapı'da büyük bir kurtarma kazısına başladı. İstanbul'un tarihinde ilk kez antik limanlarından birinde arkeolojik kazılar yapıldı. Kazılar başladığında kentin içine doğru uzanan Lykos (Bayrampaşa) Deresi'nin ağzına kurulmuş bu antik limanın neler sunacağı bilinmemekteydi. Toplam 58.000 metrekarenin üzerindeki kazı alanında ilk olarak Osmanlı izlerine, ardından günümüz deniz seviyesinin sadece 1 metre altında Konstantinopolis'in en önemli ve antik dünyanın bilinen en büyük limanlarından birine, Theodosius Limanı'na ulaşıldı.

2005 yılında ise beklenmedik bir buluntuya, bir gemi batığına rastlandı. Araştırma alanı genişletilirken bugüne kadar 5. ve 11. yüzyıllar arasına tarihlenen toplam 37 gemi gün ışığına çıkarıldı. Buluntular arasında çok iyi korunmuş büyük ve küçük ticari gemiler ile ilk kez rastlanan Orta ve Geç Bizans dönemine ait kürekli gemiler (kadırgalar) yer alıyor. Yenikapı batıkları bugün toplu olarak ele geçmiş en büyük tekne koleksiyonunu oluşturuyor.

Deniz seviyesinin 6,3 m. altında ise başka bir sürpriz buluntuya rastlandı: İstanbul'un en eski yerleşik topluluğu. Günümüzden 8000 yıl öncesine tarihlenen bu Neolitik yerleşim, İstanbul'un tarih yazımını değiştirecek nitelikteydi.

Kesintisiz devam eden kazılar onuncu yılına girerken artık bu kente dair birçok yeni bilgiye sahibiz. "Saklı Limandan Hikayeler: Yenikapı'nın Batıkları" sergisi halen gün ışığına çıkartılmakta olan arkeolojik buluntuların ziyaretçilerle buluşmasını sağlamak ve İstanbul'un tarihini daha iyi anlatabilmeyi amaçlamaktadır.
(http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/web/19-277-1-1/muze_-_tr/muze/duyurular/sergi_ _sakli_limandan_hikayeler_yenikapinin_batiklari_25_haziran_2013_-25_aralik_2013)