Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Sumerler kara başlı mıydı?

Sumerli Ludingirra Sumer kenti Nippur’daki yaşantısını anlatırken bize Sumerler’in tüm özellikleriyle ilgili bilgiler de veriyor.

“... Bu ülkeye atalarım binlerce yıl önce göç etmişler. Nereden, neden göç ettiklerini, o zaman yazı bilmediklerinden yazamamışlar. Fakat atadan ataya söylene söylene kulağımıza gelen bazı öyküler var. Yazımız icat edilip bir hayli geliştikten sonra, meraklı saray yazıcıları ve arşivcileri, şu veya bu konuyu yazarken biraz değinmişler bunlara.

...

Benim şehrim Nippur’u, bütün tanrılarımızın babası  ve kralı olan yüce Enlil kurmuş. Biz Karabaşlılar’ın bir kısmını buraya yerleştirmiş. Geri kalanlar da öteki tanrılarımızın kentlerine dağılmış.

Her kentimiz bir tanrının denetimi ve koruması altındadır. Biz Karabaşlılar deyince şaşırdınız herhalde; haklısınız kuşkusuz. Biraz garip bir ad, bir ulus için. Neden kendimize bu adı vermişiz diye yaptığım araştırmalar ve söylentilerden çıkardığım sonuca göre atalarımın buralara göç etmeden önceki oturdukları yerlere komşu topraklarda sarı saçlı, mavi gözlü insanlar yaşıyormuş. Herhalde onlardan kendilerini ayırmak için bu adı koymuşlar.

Sarı saçlı, mavi gözlü insan nasıl olur, bir türlü gözümde canlandıramıyorum; pek hoş olacağını da düşünemiyorum. Benim ülkemde böyle birini hiç görmedim. Biz kara saçlı, kara gözlüyüz, fakat sakın derimizin de tapkara olduğunu sanmayın. Biraz buğday rengine benzer tenimiz.”

(Muazzez İlmiye Çağ, Sumerli Ludingirra, Kaynak Yayınları, 3. basım, S.14-15)