Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

 

Muazzez İlmiye Çığ kimdir?

20 Haziran 1914 tarihinde Bursa’da doğdu. İlk eğitiminden sonra girdiği Bursa Kız Öğretmen Okulu’nu 1931 yılında bitirdi ve 4,5 yıl ilkokul öğretmeni olarak Eskişehir’de çalıştı. Atatürk’ün emriyle Ankara’da kurulan Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Hititoloji Bölümü’ne 15 Şubat 1936’da kaydoldu. Almanya’daki Nazi zulmünden kaçan ve Türkiye’ye sığınan Prof. Dr. Hans Gustav Gülerbock’tan Hitit Dili ve Kültürü, Prof. Dr. Benno Landsberger’den Sumer ve Akad dilleri ve Mezopotamya kültürü üzerine dersler aldı. 1941 yılında İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çiviyazılı Belgeler Arşivi’ne uzman olarak atandı. O zamana kadar tasnifi tam yapılmamış ve bilimsel çalışmalara açılamamış binlerce tablet üzerinde Dr. F.Kraus ve yakın arkadaşı, değerli meslektaşı Hatice Kızılyay ile çalışarak, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni Paris Louvre, Londra British Museum, Berlin Vorderasiatisches Museum gibi bir Eski Ön-Asya dilleri araştırma merkezi haline getirdi. Arşivdeki tabletleri bilim alemine tanıtmaya başladı. Amerika’dan, Almanya’dan, Finlandiya’dan gelen uzmanlarla birlikte, her biri Sumeroloji literatüründe birer kilometre taşı olan yayınlar yaptı.

Katıldığı kongrelerde ve bilimsel toplantılarda verdiği bildirilerle, yayımladığı 15 kitap ve yüzü aşkın bilimsel makalesi ile hep Türkiye’nin yüzünü ağarttı. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Sumer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış 74 bin çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalıştıktan sonra 1972 yılında emekli oldu.

Muazzez İlmiye Çığ’ın Kaynak yayınlarından çıkan kitapları: Zaman Tünreliyle Sumer’e Yolculuk (1993), Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sumer’deki Kökeni (1995), Sumerli Ludingirra (1996), İbrahim Peygamber (1997), İnanna’nın Aşkı (1998), Gilgameş (2000), Hititler Hattuşa-İştar’ın Kaleminden (2000), Ortadoğu Uygarlık Mirası (2002), Ortadoğu Uygarlık mirası 2 (2003), Sumer Hayvan Masalları (2003), Vatandaşlık Tepkilerim (2005).

Çığ ayrıca Samuel Noah Kramer’in Tarih Sumer’de Başlar adlı yapıtını Türkçe’ye çevirmiştir. Kitap TTK yayınları arasında yayımlanmıştır.

Muazzez İlmiye Çığ’a, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kurulu’nun 13 Nisan 2000 tarihli önerisi ile üniversite senatosunun 4 Mayıs 2000 tarihli oturumunda fahri doktora unvanı verilmiştir.