Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Avşalom’un ayaklanması

“David Allah’ın yardımıyla Amon, Moav, Edo, Aram ve Amalek milletlerini İsrael topraklarından atmayı başardı. Yaptığı savaşlardan çok ganimet topladı ve tüm İsrael Oğulları zenginleştiler.

David, milletini mutlu görmekten son derece sevinçli idi. Fakat o, ailesi içinde çok mutsuzdu.

David’in ilk oğlu Amon, kızkardeşi Tamar’a kötü muamele ediyordu. David’in diğer bir oğlu olan Avşalom, kızkardeşinin öcünü almak için Amon’u öldürdü. İşlemiş olduğu cinayetten dolayı babasından korkan Avşalom, annesinin babası olan Geşur Kıralı’na kaçtı ve orada üç yıl kadar kaldı. Ordu komutanı Yaov’un ricası üzerine, David Avşalom’u affetti ve onun saraya dönmesine izin verdi. Tüm İsrael Halkı arasında Avşalom kadar güzel ve yakışıklı başka bir genç yoktu. Saçlarının güzelliği ve uzunluğu dillere destan idi. Fakat Avşalom bir müddet sonra babasına karşı ayaklandı.

Avşalom birkaç kişi ile beraber babasına karşı bir devrim yapmak istedi. Devrimciler arasında David’in yardımcısı ve ona fikir veren Ahitofel de vardı. David oğlunun bu hareketini öğrenince onunla savaşmamak için dağlara kaçtı. Avşalom ve bütün adamları Yeruşalayim’e gelmeye ve orada yerleşmeye muvaffak oldu. Avşalom’un babasının sarayını ele geçirdi ve tacını başına koydu. Yoav ise Avşalom’un ordusunu yenmeyi aklına koydu. Büyük bir orduyla Avşalom’un ordusunu perişan etti. David, Yoav’a oğlu Avşalom’a hiçbir şey yapmamasını emretmişti. Savaşı kaybettiğini gören Avşalom kaçmaya başladı. Bir ormandan geçerken, uzun saçlarıyla bir ağacın dalına takıldı, atı ise yürümeye devam etti. Askerlerden bir tanesi hemen bunu Yoav’a haber verdi. Yoav, David’in emrine rağmen onu öldürdü.

David, Avşalom’un ölüm haberini alınca sevineceği yerde büyük bir üzüntüye kapıldı ve ağlayarak, ‘Sevgili oğlum Avşalom niçin senin yerine ben ölmedim’ dedi.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.90)