Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Şaul David’i kıskanıyor

“David, elinde Golyat’ın kafası ve silahları olmak üzere saraya sevinçle dönmekte idi. Şehrin bütün kadınları onu kutluyor ve ‘Şaul bin, David ise on bin öldürdü’ diye bir şarkı söylüyordu.

Ordu komutanı Avner, David’i kıralın huzuruna çıkardı, onu kutladı ve onu komutan olarak atadı. Yonatan dahi, David’i çok sevdi ve sevgisinin belirtisi olarak giysilerini ve silahlarını çıkararak ona verdi. Şaul da vaat etmiş olduğu gibi, kızı Mihal’i David’e eş olarak verdi.

David, devamlı olarak savaşa çıkar ve her zaman galip dönerdi. Bu galibiyetler Şaul, halk tarafından çok sevilen bu Betlehemli çobanın kendi tahtını eline geçireceğinden korkuyordu. Nihayet sinirli olduğu bir gün mızıka çalması için David’i yanına çağırdı. David müzikle uğraşırken birden mızrağını çekti ve üstüne fırlattı. Ancak David büyük güçlükle Şaul’un elinden kurtulabildi. O zamandan sonra kıralın onu kıskandığını ve onu öldürmek için fırsat kolladığını anladı. David’i çok seven Yonatan birçok kereler ona yardım etti ve babasının elinden kurtardı.

Şaul, adamlarına David’i yakalamalarını ve huzuruna getirmelerini emretti. Bunu öğrenen David’in karısı Mihal onu şehirden kaçırdı.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.82)