Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Şaul Amoniler’le yaptığı savaşta galip geliyor

“Amon Kıralı Nahaş, topraklarını genişletmek için Ever Ayarden’e saldırarak Yaveş Gilad’a kadar geldi. Yenilgiye uğrayan Yaveş Halkı Amoniler’le barış yapmak istedi. Nahaş onlara dedi ki, ‘Hepinizin sağ gözünü koparmak şartıyla sizlerle barış imzalarım. Yaveş Gilad halkı bu şartı düşünmek için yedi gün süre istedi. Bu arada diğer tüm kabilelere ne kadar öktü durumda olduklarını bildirdiler.

Şaul, akşamüzeri işinden dönerken, şehrin panik içinde olduğunu gördü. Kalabalığa karışarak Yaveş Gilad’da olup bitenleri öğrendi. İşittiklerinden son derece sinirlenen Şaul, Nahaş ve halkına savaş açmaya karar verdi. Şaul iki inek alarak pançaladı ve parçalarını kabilelere yollayarak şunları söyledi: ‘Şaul ve Şemuel ile beraber savaşa çıkmayacak olanların hayvanları böyle parça parça olacaktır.’

Şaul’un bu sözlerinden korkan halk bir gün içinde onun tarafında toplandı. İsrael kabilelerinden 300 bin ve Yeuda kabilelerinden 130 bin kişi idiler. Şaul, Yaveş Gilad Halkı’na yarın, gün ağarırken bütün kuvvetimizle yardımınıza geleceğiz, haberini yolladı. Yaveş Halkı bu habere çok sevindi ve derhal Amoniler’e giderek, ‘Yarın size teslim olacağız, bize arzu ettiğinizi yaparsınız’ dedi.

Büyük bir orduyla Yarden Nehri’ni geçen Şaul, sabahın erken saatlerinde düşmanının ordugahına saldırdı. Neye uğradığını şaşıran Amoniler, geride her şeylerini bırakarak kaçmaya başladı.  Şaul onları bütün gün kovaladı ve savaş İsrael Oğulları’nın zaferi ile sona erdi.

Bu zaferden sonra İsrael Oğulları Şaul’u kutlamaya geldi ve ona dediler ki, ‘Kıral seçildiğin gün aleyhinde konuşanları bugün cezalandırmak gerekir.’ Fakat Şaul onlara cevapla, ‘Allah’ın bizi kurtardığı bugünde hiç kimse ölmemelidir’ dedi.

Şaul’un yetenekli bir başkan olduğunu anlayan kabileler, Gilgal’de toplandı ve onu kıral olarak tanıdı. Sonra da bu mutlu günde Allah’a şükran kurbanları kesti.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.75)