Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Şimşon, Peliştiler’den öç alıyor

“Şimşon, kayınpederinin kendi karısını başkası ile evlendirdiğini duyunca çok kızdı ve öç almaya karar verdi. Esasen o, Peliştiler’den öç almak için fırsat kolluyordu. Mevsimin hasat zamanı (ekinlerin toplandığı zaman) almasından faydalanarak, yakaladığı 300 tane tilkinin kuyruklarına yanan meşaleler bağladı ve Peliştiler’in tarlalarına yolladı. Bu olay, bütün ürünün yanmasına ve büyük zararlara neden oldu. Peliştiler bu işin Şimşon tarafından yapıldığını bildikleri halde, onu yakalamak imkansız olduğundan, kayınpederini, karısını ve evini yaktılar. Şimşon, Peliştiler’i kovaladı ve birçoğunu öldürdü. Düşmanlarının etrafını sarmak için Şimşon ve adamları Etan yakınlarındaki bir mağaraya saklandı.

Şimşon’un yaptıklarına dayanamayan Peliştiler, Yeuda Kabilesi’ne gitti ve onlara dediler ki, ‘Ya Şimşon’u bize teslim edersiniz veya şehrinizi yakarız.’

Bunun üzerine Yeuda Halkı Şimşon’a gidip teslim olmasını rica etti. Şimşon kardeşlerinin bu durumuna çok üzüldü. Çünkü, hem onunla birleşip düşmanı kovmuyorlar hem de teslim olmasını istiyorlardı. Şimşon kalın iplerle bağlanarak Peliştiler’in huzuruna çıkarıldı. Peliştiler’in kendinedoğru yaklaştığını gören Şimşon, halat kalınlığındaki ipleri ince iplikçiklermiş gibi kolayca kopardı ve yerde gördüğü bir eşek çenesi ile 1000 kadar Pelişti öldürdü.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.66)