Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Moşe Yitro’nun yanında çobanlık yapar

“Moşe Midyan’a vardığında, dinlenmek için bir çeşmenin yanına oturdu. Bu sırada çeşmeden su doldurmaya gelen Midyan’ın dini lideri Yitro’nun kızlarını, orada bulunan çobanlar rahatsız etmeye başladı. Moşe, kızları bu kötü adamların elinden kurtardı. Ancak o zaman kızlar rahatça sürülerine su verebildi. Yitro, Moşe’yi evine davet etti ve kızlarına yardım ettiği için ona teşekkür etti. Moşe, Yitro’nun kızlarından biri olan Tsipora ile evlendi ve ondan Gereşom ile Eliezer adlı iki çocuğu oldu.

Moşe, kıralın sarayında prensler gibi büyümesine rağmen, Yitro’nun yanında çoban olmaktan çekinmedi. Bir gün Moşe sürüsünü çölden geçirirken kardeşlerini hatırladı ve kendi kendine, ‘Avraam, Yitshak ve Yaakov’un torunlarının esareti ebediyen mi sürecek’ diye sordu. İşte tam o sırada Horev Dağı’nda bulunmakta idi. Birdenbire bir mucize gördü: Küçük bir çalılık ateşler içinde yanıyor, fakat hiç bitmiyordu. O anda çalılığın içinden8 yükselen bir ses ona şunları söyledi: ‘Moşe, Moşe. Ben, Avraam, Yitshak ve Yaakov’un Allahıyım. Milletimin Mısır’da çektiği eziyeti gördüm. Şimdi sen Mısır’a gidip Paro’ya İsrael Oğulları’nı serbest bırakmasını söyleyeceksin.’

Çok alçakgönüllü olan Moşe, önce reddetti, fakat sonunda Tanrı’nın buyruğunu yerine getirip kardeşlerine dönmeye karar verdi. Moşe karısını ve iki çocuğunu alarak Mısır’a gitti ve orada kardeşi Aaron ile buluşarak, Tanrı’nın kendisine vermiş olduğu görevi anlattı. Moşe ve Aaron bütün İsrael Oğulları’nı topladılar ve Allah’ın onlara acıyarak, yakın bir zamanda kölelikten kurtulacağına dair onları ikna ettiler.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.36)