Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Yosef ve kardeşleri

“Yosef, yedi sene bolluk zamanında, büyük bir miktarda buğday stok ettirdi. Bolluk senelerinden sonra büyük bir kıtlık başladı, fakat vaktiyle depo edilen buğday sayesinde halk sıkıntıdan kurtuldu.

Bu sıralarda Kenaan topraklarında da büyük bir kıtlık vardı. Mısır’da buğday satıldığını öğrenen Yaakov, oğullarına 'Yaşayabilmemiz için, Mısır’a gidip buğday satın almanız gerek' dedi.

Babasının yanında kalan Binyamin hariç, Yaakov’un tüm oğulları Mısır’a geldi. Yosef, onları ilk bakışta tanıdı, fakat onlar kardeşlerini tanıyamadı. Yosef onlara çok ağır bir lisanla konuştu ve onları casuslukla suçladı. Yaakov’un oğulları asla asla casusluk gibi bir niyetleri olmadığını, sadece buğday almaya geldiklerini anlatmaya çalıştı. Ancak Yosef’in soruları karşısında, on iki kardeş olduklarını ve babaları ile küçük kardeşlerinin Kenaan’da kaldıklarını söylemeye mecbur oldular. Buna karşılık Yosef 'Ancak küçük kardeşinizi getirdiğiniz zaman sözlerinize inanabilirim. Geri dönene kadar aranızdan biri rehin olarak bende kalacak. Diğerleri, satın aldığınız buğdayı alıp gidebilirsiniz' dedi.

Yosef’in kardeşleri istemeye istemeye Şimon’u rehin bırakarak Kenaan’a döndü. Çuvalları açtıklarında büyük bir hayretle, buğday için vermiş oldukları paranın içinde olduğunu fark ettiler. Mısır’da oğullarının başından geçenleri öğrenen Yaakov çok üzüldü.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.29)