Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Mısır Kıralı Paro’nun (Firavun) rüyaları

“Mısır Kıralı Paro bir gecede iki rüya gördü. Ertesi gün memleketin bütün bilginlerini, falcılarını çağırarak onlara rüyalarında gördüklerini anlattı, ancak hiç kimse bir izahta bulunamadı. Paro’nun şarapçıbaşısı o anda Yosef’i hatırladı ve kırala şöyle dedi: “Sayın kıralım, hapiste iken benimle beraber bir Musevi genç vardı. O bana bir rüyamı yorumladı ve her şey onun anlattığı gibi oldu.”

Kıral zaman kaybetmeden Yosef’in önüne getirilmesini emretti. Yosef’i hapisten çıkararak giydirdiler ve kıralın önüne çıkardılar. Paro ona iki rüyayı anlattıktan sonra Yosef şunları söyledi: “Allah’ın yardımıyla size rüyaları yorumlayacağım. Görmüş olduğunuz yedi şişman inek ve yedi şişman başak memlekette yedi sene bolluğun geleceğini, yedi tane zayıf inek ile yedi tane ince başağın şişmanları yutması ise, bu yedi seneden sonra yedi sene kıtlık olacağını ifade eder. Bana sorarsanız daha sonraları kıtlıktan zarar görmemek için yedi sene bolluk zamanında buğdayladı depo etmek lazımdır.”

Yosef’in yapmış olduğu bu yorumlar Paro’nun çok hoşuna gitti ve onu genel idareci olarak atadı. Aynı zamanda parmağından yüzüğünü çıkararak, Yosef’in parmağına taktı, onu kendi arabasına bindirdi ve bütün şehirde gezdirerek herkesin ona hürmet etmesini emretti.

Bundan sonra Yosef bütün Mısır’ın idarecisi oldu. O, Mısır’da On şehrinin dini lideri olan Poti Fera’nın kızı Asenat ile evlendi ve Menaşe ve Efrayim adlı iki çocuğu oldu.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.28)