Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 


Yosef ve kardeşlerinin hayatı

“Yaakov bütün oğulları arasından en küçükleri ve en bilgilisi olduğu için Yosef’i çok severdi. Sevgisini göstermek için ona ipekten bir gömlek yapmıştı. Yaakov’un Yosef’e olan bu aşırı sevgisi, kardeşlerinin kıskanmasına yol açtı. Yosef’in görmüş olduğu iki rüyayı kardeşlerine anlatması bu kıskançlığı daha çok kuvvetlendirdi. Onlar rüyalardan, Yosef’in günün birinde çok büyük bir adam olacağını, hatta kardeşlerinin bile onun önünde eğileceği anlamını çıkardılar.

Bir gün Yosef’in kardeşleri sürülerle birlikte Şehem şehrine gitti. Aradan birkaç gün geçmesine rağmen dönmediklerini gören Yaakov meraklandı ve Yosef’i onları aramaya yolladı. Yosef onları Dotan’da buldu. Üstünde ipek gömleği ile Yosef’in karşıdan geldiğini gören kardeşlerinin kıskançlıkları arttı ve onu öldürmeyi düşündüler. Fakat Reuben ve Yeuda “Onu öldürmemeliyiz. Zira kan dökmek büyük bir günahtır” dedi.

Yemeğe oturduklarında karşıdan gelmekte olan bir bedevi (göçebe Arap) kervanı gördüler ve Yosef’i onlara sattılar. Giydiği ipek gömleği de bir hayvanın kanına batırarak babalarına götürdüler. Yaakov oğlunun gömleğini tanıdı, büyük bir üzüntüye kapılarak ağlamaya başladı ve “Ah, muhakkak yırtıcı bir hayvan sevgili oğlumu parçaladı” diye feryat etti.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.25)