Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Nebi Yermiyau

“Binyamin topraklarında bulunan Anatot şehrinde Yermiyau adında bir genç yaşıyordu. Babası Hilkiyau, şehrin Koenlerinden biriydi.

Yoşiyau’nun kırallığının on üçüncü yılında Allah, milleti eleştirip doğru yola soksun diye Yermiyau’ya nebilik ruhunu verdi. O zamanlar Yoşiyau henüz dinin emirlerini tam olarak bilmiyor ve dolayısıyla emri altında bulunan başkan ve yöneticilere sözünü geçiremiyordu. Halk iyiden iyiye şımarmıştı, Yeruşalayim’den gelen şehri kötülük ve pislikle dolmuştu. Yermiyau’ya, Yeruşalayim’den gelen haberler iyi değildi. O, halkı eleştirmek istiyor, ancak bu görev için henüz kendini pek genç buluyordu.

‘Ulu Tanrım, henüz küçük olduğum için konuşamam’ diyerek Yermiyan, Tanrı'ya seslenirdi. Kalbinde duyduğu Allah’ın sesi ise ona şunları söylüyordu: ‘Henüz küçüğüm deme, zira yolladığım yere gideceksin ve emrettiklerimi halka söyleyeceksin. Bugün, sözlerimi senin ağzına koyuyorum: Bak, bugün bütün devletler ve kırallıklar üstünde seni yıkıcı, yapıcı. Yok edici olarak tayin ediyorum. Kimseden korkma, senden kurtulmak isteyecekler fakat başaramayacaklar, çünkü ben daima seninle beraber olup, seni her kötülükten kurtaracağım.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.151)