Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Kıral Yoşiyau’nun ölümü

“Yoşiyau, kırallığında doğruluğun ve barışın hüküm sürmesinden büyük bir sevinç duyuyordu. Fakat o, milletini ve kendisini bekleyen felaketlerden habersizdi. O sıralarda Mısır Kırallığı çok zenginleşmiş ve kuvvetlenmişti. Başlarına ise Paro-Neho adında kahraman bir kıral geçmişti. Aşur Kırallığı’na savaş ilan eden Paro-Neho, Yeuda topraklarından geçmek istedi. Fakat Aşur Kırallığı’nın galip gelip de kendisinden öç alacağından korkan Yoşiyau bunu reddetti. Neho adamları aracılığıyla ‘Ben Yeuda Kırallığı ile değil, Aşur Kırallığı ile savaşmak istiyorum’ diye haber yolladı.

Fakat Kıral, Neho’nun bu sözlerini dinlemeyerek Mısır’a karşı savaşmaya çıktı. Ancak sonu çok acı oldu. Yeuda ordusu savaşta büyük kayıplar verdi, Yoşiyau da yaralılar arasındaydı. Yoşiyau, adamları tarafından götürüldüğü Yeruşalayim’de öldü. Yoşiyau’nun ölümüne bütün millet çok üzüldü.

Devletin ileri gelenleri, başkanlar hatta nebiler öksüz kalmış gibi üzüldü. Nebi Yermiyau, kıralın ölümü üzerine çok acıklı bir ağıt yazdı. Yoşiyau’nun ölümü ile birlikte halk hürriyetini de kaybetti. Paro/Neho, Yeuda topraklarını kendi egemenliği altına aldı ve halkını çok ağır bir vergi vermeye zorladı.

İyi ve dürüst kıral Yoşiyau’nun hatırası İsrael Oğulları arasından asla silinmedi. Yoşiyau’nun kırallığı otuz yıl sürdü.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.149)