Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

İsrael Kıralı Yoaş’ın oğlu 2.Yarovam

“Yeu Ailesi’nden gelen 4.kıral olan 2.Yarovam, büyük bir kahraman ve iyi bir savaşçıydı. O, bütün düşmanlarını yenerek evvelki savaşlarda kendilerinden alınan toprakları geri aldı. Eğer 2.Yarovam ile Yeuda Kıralı arasında barış ve birlik olsaydı, topraklarını bütün düşmanlardan temizleyebileceklerdi. Ancak iki karıl arasındaki ikilikten dolayı devletleri arasında birlik yoktu.

Yoaş’ın oğlu Yarovam’ın zamanında memleketin sınırları Levanon’dan (Lübnan) Lut Gölü’ne kadar genişledi ve bu arada İsrael Oğulları sakin bir hayat sürdü. Şehrin zenginleri, birçok yerde mermer ve fildişinden yapılmış saraylar inşa etti. Bütün bu zenginliğe rağmen, zenginlerin gözü doymuyor ve fakirlerin elinde bulunan paraya bile sahip çıkmak istiyorlardı. Açlık ve kıtlık günlerinde şehrin zengin tüccarları, fakir halka ürünü çok yüksek fiyata satıyorlardı. Devletin başında bulunanlar, hakimler ve Koenler fakir halkın çıkarlarını düşünmeyip, dul, öksüz ve yetimleri akıllarına bile getirmiyorlardı. Yeuda Kırallığı’nda olduğu gibi, bu zamanda da başta bulunanların kötü hareketlerini eleştiren nebiler ortaya çıktı.  Zamanın en büyük nebilerinden biri, Tekoa şehrinde doğmuş olan Amos oldu. Küçüklüğünde Yeuda topraklarında çoban olan Amos, Bet-El’e Allah’a dua etmeye, huzurunda eğilmeye gelirdi. Amos konuşmalarından birinde şunları söylüyordu (Amos 5/II):

‘Sizler, fakirleri ezdiğiniz ve elinde bulunan azıcık ürüne sahip çıktığınız için, inşa ettiğiniz mermer saraylarda oturamayacak, diktiğiniz güzel bağların şarabını içemeyeceksiniz.’

Amos’un bu ağır sözleri, Bet-El rahibinin hoşuna gitmedi ve Kıral Yarovam’a giderek, nebinin onun aleyhinde konuştuğuna dair kıralı inandırdı. Fakat Amos bundan hiç korkmadı ve büyük bir cesaretle kıralı, Koenleri ve devletin başında bulunanları eleştirmeye devam etti. O, konuşmalarından  birinde İsrael Kırallığı’nın yakında çökeceğini söyledi.

Amos, o zamanın devletleri olan Aram, Pelişti, Tsor, Edom, Amon ve Moav hakkında da kehanetlerde bulundu. Oşea, Yoel ve Yona da o zamanın nebilerindendi.

Yoaş’ın oğlu Yarovam 41 yıllık bir kırallık devrinden sonra öldü.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.133)