Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

İsrael Kıralı Yoahaz’ın oğlu Yoaş ve nebi Elişa’nın ölümü

“Yoahaz’ın oğlu Yoaş iyi bir yönetici ve görevinde başarılı bir kıral oldu. O, sürekli olarak, yapacağı işlerde nebi Elişa’nın öğütlerine göre hareket etti. Ancak bu kıralın zamanında Elişa hasta düştü ve bir daha yatağından kalkamadı. Yoaş, bir gün nebinin hatırını sormaya evine geldi. Nebinin ölmek üzere, çok ağır hasta olduğunu gören kıral çok üzüldü ve ağlayarak şunları söyledi: ‘Babacığım, babacığım, aynen bir ordu gibi İsrael’in gerçek koruyucusu olan sen...’

Kıral, bütün ömrü boyunca kendisini milletine adayan bu büyük adamın, kısa bir zaman sonra artık varolmayacağını düşünerek üzülüyordu. Artık ona, fikir ve cesareti kim verecekti?

Elişa, ağır hasta olmasına rağmen, Yoaş’ın moralini kuvvetlendirmekten geri kalmadı ve kendisine Suriye Kıralı ile savaşa çıktığı taktirde Allah’ın ona yardımcı olup savaştan zaferle ayrılacağını söyledi. Aradan çok zaman geçmeden Elişa, oldukça ihtiyar bir yaşta 3109 yılında öldü ve Şomron’a gömüldü. 50 yıldan daha fazla bir zaman milleti için çalıştı. Hocası Eliyau gibi o da büyük acılar çekti. Elişa, Allah’ın adını yalnız kendi milletinde değil, fakat başka milletlerin gözünde yüceltmeye çalıştı. Dolayısıyla Elişa adı da Eliyau gibi kutsal oldu ve hatırası milletinde sonsuzluğa dek yaşadı.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.129)