Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Ahav’ın karısı İzevel’in ölümü

“Yeu’nun bütün yaptıklarını öğrenen ve cesaretini kaybetmeyen İzevel, taranıp makyaj yaptı ve şehrin girişine bakan pencerenin önünde oturdu. Henüz Yeu şehre girmek üzereydi ki, pencereden onu çağırdı ve: ‘Zimri, efendisinin katili, barış mı getirdin’ diye sordu.

Gözlerini kaldıran Yeu, pencerede oturan İzevel’i görünce, adamlarına seslenerek, ‘Aranızda bana yardım etmeye hazır olan var mı’ diye sordu. Adamlarından iki kişi hemen ‘Emirlerinizi yerine getirmeye hazırız’ dedi.

‘Pencereden atın’ diye bağırdı Yeu.

Emir derhal yerine getirildi ve İzevel pencereden aşağıya atılarak, Yeu’nun atının ayakları arasında can verdi. Kan her taraftan akıyordu. Bu sırada Yeu, yemek için bir eve girmişti. Sonradan cesedi gömmek istediği zaman, baş, ayakları ve ellerinden başka hiçbir şey bulanamadı. Eliyau Anavi’nin kehanetinde olduğu gibi köpekler cesedin etlerini parçaladı. Şomron’da Ahav’ın büyük bir ailesi vardı. Yeu, hepsinin b.aşlarının getirilmesini emretti. Getirilen başlardan sarayının kapısında iki tane piramit yaptırdı. Böylece Ahav’ın ailesi silinmiş oldu.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.125)