Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Nebi Elişa’nın mucizeleri

“Yeriho’nun genç nebileri Elişa’yı önder olarak tanıdı. Elişa’nın Yeriho’da yaptığı mucizelerle, suları temizlemesiyle, ünü günden güne arttı. Herhangi bir hastalığa tutulan veya bir derdi olan kimseler ona gelir ve dertlerine bir çare bulmasını rica ederdi. Günün birinde,, derdine çare bulmasını rica eden zavallı dul bir kadın ona başvurdu. Kadın konuşmasında Elişa’ya, kocasının büyük bir borç bırakarak öldüğünü ve alacaklıların, para yerine, oğullarını köle olarak almak istediklerini, ancak bunu önlemek için elinde hiçbir imkan bulunmadığını anlattı. ‘Evinde neler var?’

‘Bir yağ kabından başka hiçbir şeyim yok’ diye cevap verdi zavallı kadın.

Bunun üzerine Elişa kadına, komşularından boş kaplar almasını ve kendi kabından onlara yağ boşaltmasını emretti. Büyük bir mucize oldu ve kadının elindeki yağ o kadar çoğaldı ki bütün boş kaplar doldu, hatta fazlası arttı. Böylece, kadın yağı satarak yalnız borçlarından değil, fakat aynı zamanda uzun bir zaman geçim sıkıntısından da kurtuldu.

Şunem şehrinde, oradan geçen bütün dilencileri kabul eden, onları yedirip içiren bir kadın yaşıyordu. Bu şehre gelen Elişa da bu kadında misafir kaldı. Elişa’nın kutsal bir adam olduğunu anlayan kadın, nebinin dinlenmesi için özel bir oda hazırladı. Elişa, evden ayrılırken çocuğu olmayan bu kadını takdis etti ve ona şunları söyledi: ‘Gelecek yıl bu zamanlarda bir çocuğun olacak.’ Nebinin söyledikleri gerçekleşen ve bir çocuk sahibi olan kadın çok mutlu oldu.

Çocuk büyüyünce, ağır bir hastalık devresinden sonra annesinin kolları arasında öldü. Elişa’nın yanına koşan kadın, ondan çocuğu gelip görmesini rica etti. Nebi çocuğu ziyaret etti ve onu tekrar hayata kavuşturdu.”

(İbraniler’in Öyküsü, Rabbi Nisim Behar,s.119)