Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

Asos görüntüleri 1
Asos görüntüleri 2
Asos görüntüleri 3
Asos görüntüleri 4
Asos görüntüleri 5
Asos görüntüleri 6
Asos görüntüleri 7
Asos görüntüleri 8

Legler ile ilgili bilgilere ulaşmak için soldaki bağlantı düğmelerine tıklayabilirsiniz
 

 

 

 

LEGLER

ASOS - BEHRAMKALE FOTOĞRAFLARI

Asos (Assos)

Çanakkale İli’nde bulunan çok sayıdaki antik yerleşme merkezlerinin en önemlilerinden birisidir. Behramkale'dedir. Coğrafyacı Strabon'a göre Assos M.Ö 2 bin yılında Lelegler tarafından kurulmuştur. Kentin asıl gelişmesi, karşısındaki Midilli Adası'ndan gelen göçmenlerin buraya yerleşmelerinden sonradır. M.Ö 560 yıllarında Lydialılar bölgeyi ele geçirdiklerinde Assos, Edremit Körfezi'nin kuzeyindeki güçlü ve önemli kentlerden biri idi. M.Ö 546'da Persler, Ege Bölgesi’ni ele geçirdiklerinde, Assos da Pers sınırları içinde kaldı.

M.Ö. 387'de bir banker olan Eubolos, Pers yanlısı bir yönetici olarak kentin yönetimini ele aldı. Hizmetkarı Hermeias, okul arkadaşı ünlü Filozof Aristoteles'i Assos'a davet etti ve konuk etti, onu kuzeni Pythias ile evlendirdi. Assos'ta üç yıl kalan Aristoteles, Gymnasion'da dersler vermiştir. Büyük İskender'in Persler'i Anadolu'dan çıkarmasından sonra Assos çok gelişti. Kent imar edildi.

M.Ö. 241'de Bergama Krallığı'nın egemenliği altına girmiş, daha sonra da Roma Devleti'nin Asya Eyaleti'nin bir parçası olmuştur. Kent, asıl gelişmesine Roma döneminde erişmiştir. Latinler’in Anadolu'ya saldırıları sonucunda oluşan yıkımdan Assos da nasibini almış ve kent büyük ölçüde terk edilerek bir köy durumuna  düşmüştür.

Birinci Osman'ın Limni Zaferi'nden sonra 1288'de bölge sürekli olarak Osmanlı toprağı haline gelmiştir.

(burasicanakkale.com)