Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

DADİ DO ZERA

Zera nk'ap'inei dadişa komaxtu. (Zehra koşarak halaya geldi.)
- Dadi çkimi,bayyamişa varului? (Halacığım, bayrama gitmiyor musun?)
- Muç'o varvulu,mara daha ordo ren. (Nasıl gitmem, ama henüz erken.)
- Ordo mot ren dadi çkimi. Kap'ulas kodopskiditna mutu varmaz'irenan. (Niçin erken olsun halacığım. Arka tarafa kalırsak, bir şey göremeyiz.)
- Sin vargaşkurinas. Man varelama3'k'a! (Sen korkma. Benden ayrılma!)
Xava dadi do Zera bayyamiş meydanişa mextesşi, k`uçaxeş dodgimuş sva varaz'ires. (Havva Hala ile Zehra bayram meydanına varınca, adım atacak yer bulamadılar.)
Zerak nik`unk'ulu. (Zehra mızıldandı.)
- A3'i mup'at,dadi çkimi. (Şimdi ne yapacağız,halacığım.)
- A3'i man k'ai memisimini. Man a3'i muç`o msoroni stei viçaminaminon do sinti; “Mu gomç'unten man mk'itxi!” K' ai oxo3'onoi? (Şimdi beni iyi dinle. Ben sanki uyuz olmuş gibi kaşınacağım, sen de bana; “Neyin var?” gibisinden sor. İyice anladın mı?)
- Tamam koxovo3'oni. (Tamam anladım.)
Dadi mextu do dodginu naunt'u svaşa komextuşk'ule ar k'eras nuntxips ar k'eleti xarti do xarti oçaminus kogöç'k'u. (Hala durmak istediği yere gittikten sonra bir yandan Zehrayı dürterken bir yandan da hart-hart kaşınmaya başladı.)
- Xala,neyun var. Niye k'aşiniisin?
- Bişe değil,şimdi geçer.
Ek nadginan oxorcalepek ar artikaertis komendo3k'edesşik'ule artikartis komişuxtes. Mara dadik mitis varmendo3'k'es do xolo içamins.
(Orda duran kadınlar şöyle bir bakıştıktan sonra birbirlerine iyice sokuldular. Ama hala kimseye aldırmadan yine kaşınıyor.)
- Xala ne oldi,geçmeimi?
- Bişey değil ha! Uyuzi oldum herhal…
Naok'obğunan oxorcalepek artikartis nuntxes dadis gvamt'esşi Dadi do Zerati mextes do naunt'es svas kododgites.) Birikmiş kadınlar birbirlerini dürtüp haladan uzaklaşınca,Hala ve Zehra da gidip istedikleri yerde durdular.) Em ndğaşk'ule Zerak navaraçkinas do navaraxvenas k'arta şeyişeni dadişa unk'ap'un do emus nosi gu3'umers. (O günden sonra Zehra bilemediği veya yapamadığı her iş için halaya koşup onun bilgisine danışır.)

16 Aralık 1993
M.YILMAZ AVCI-HOPA

www.hopa.com