Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Laz Yemekleri

Laz Böreği

Malzemeler:
- 2kg süt
- 6 yumurta
- Tuz
- Yağ
- 2 kaşık yoğurt
- 1 su bardağı un

Hazırlanışı:
Süt, un ve yumurtanın tamamı tuz ve yağ ile karıştırılıp muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılarak pişirilir.
Diğer taraftan baklavalık ince yufka açılıp üç tane yufka aralarına yag sürülüp tepsiye serilir. Muhallebinin tamamı üzerine dökülür ve karabiber serpilir. Üzerine de 4,5 adet yufka serilir. Fırına verilir ve pişirilir. Servis yaparken ve de yerken sağolsun Hopam.com denir.

Hamsili Pilav

Malzemeler
1. Hamsi (kılçıkları çıkarılmış)
2. Pirinç
3. Kuru sogan
4. Maydanoz
5. Tuz
6. Karabiber
7. Nane

Hazırlanışı
Kılçıkları çıkarılan hamsiler tepsiye kenarları da dahil olmak üzere dizilir. Hazırlanmış olan iç pilav üzerine dökülür eğer çoksa, ortasına tekrar hamsi dizilir ve tekrar pilav dökülür. Son olarak hamsilerin dış yüzleri görünecek şekilde en üste dizilir ve üzerine biraz sıvı yağ gezdirilerek karabiber serpilerek fırına verilir. Hamsili pilavı yerken hamsinin insan zekası üzerindeki olumlu etkisi konuşulur.

Kvaneyi

Malzemeler:
1. Taneli fasulye
2. Ceviz
3. Acı biber
4. Sarımsak
5. Tuz
6. Nar ekşisi
7. Sıvı yağ
8. Tereyağı

Hazırlanışı
Fasulye biraz su, tuz ve sıvı yağ ile kaynatılır. Haşlandıktan sonra tahta dövücü ile dövülür. Ceviz, sarımsak ve nar ekşisi de ilave edilir. Arzuya göre acı biber ilave edilir. Son olarak tereyağı kızdırılıp üzerine dökülür ve servise hazırlanır. Servis hazırlıkları bittikten sonra da fazla bekletmeden yenir.

Harhaşi

Malzemeler:
1. Ceviz
2. Acıbiber
3. Sarimsak
4. Tereyağı
5. Tuz
6. Lahana (dip saplarıyla)


Hazırlanışı:
Lahananın taze iç tarafı dip sapları ile haşlanır, süzülür, tencereye dizilir ve üzerine sıvı yağ, acı biber, tuz ilave edilerek pişirilir. Piştikten sonra tepsiye alınır ve haşlanan sudan konur. Sarımsak kesilerek bolca dövülmüş ceviz kizdirilmiş tereyağı üzerine dökülür. Tüm bunları başardıktan sonra da afiyetle yenir.

 hopam.com