Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Ergisi idarecilerinin Romalılar’a karşı başkaldırması

“Romalı Tsibe’nin aldığı önlemler ve kurduğu ticaret sistemi Egrisi kralı ve zenginlerini sıkıntılara düşürdü. Zaten diğer konularda da onlar Romalılardan şikayetçiydiler. Egrisi kralı ve zenginleri oturup düşündüler. Tek kurtuluş yollarının Romalıları Egrisi’den koymak olduğuna karar verdiler. Bunu yapabilmek için yine İranlılar’dan yardım isteyeceklerdi.

Bu sıralarda Egrisi tahtında Kral Gubaz oturuyordu. Gubaz denizden gelebilecek düşman orduları karşısında ülkesini nasıl savunacağını düşünüyordu.

Ergisi elçilerinin İran’a yollanması

Egrisi Kralı Gubaz elçilerini gizlice İran Şahı Hosro (Hüsrev) Anuşirvana gönderdi. Laz elçiler İranlılara, ‘Size uğursuz Romalıların bize reva gördükleri bazı zulüm ve kabalıkları anlatmaya geldik. Romalılar kıralımızın tüm yetkilerini elinden alıp sadece onu üniforması ile başbaşa bıraktı. Kıralımız bir emir kuluna döndü. Romalı stratejistin emirlerini yerine getirmekten başka bir şey yaptığı yok. Stratejist onu sürekli tehdit ediyor. Romalılar ülkemize sayısız asker yığdılar. Bunlar ülkemizi düşman saldırılarından korumak için değildir. Romalılardan başka ülkemizi tehdit eden hiçbir komşu ülke yoktur. Malımıza mülkümüze el koymak için bizleri tutsak düşürdüler’ dediler. Romalıların Egrisi’den kovulmaları için yardım istediler. Egrisili elçiler İranlılara ayrıca Egrisi’ye yerleşmekle elde edecekleri çıkarları da anlatmaya çalıştılar. ‘Tarihi Egrisi ülkesiyle bağlaşık olmakla gücünüze güç katarsınız. Bu sayede değeriniz ve saygınlığınız artar. Deniz yoluyla Romalılarla irtibat kurabilirsiniz. Roma düşmanı kuzeyli barbar kavimlerin kontrolü sizin elinize geçer. Onları Romalılara karşı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Laz ülkesi kuzeylerden gelecek tehlikelerin önünde kilit görevi konumundadır. Bu da önemli ölçüde sizin işinize hizmet edecektir’ dedi."

(Gürcüstan Tarihi, Nikoloz Berdzenişvili, Simon Canaşia, İvane Cavahişvili, s.96, Sorun yayınları)