Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Dimitri oğlu Konstantini

“1478 yılında Kral Bagrat 4 öldü. Yerine oğlu Aleksandre tahta çıkmak istedi. Ancak bunu başara­madı. Kaçıp Raç'a-Leçhumi'de cephe oluşturdu. Bagrat'ın yerine 1479 yılında Prens Konstantine tahta oturdu. Konstantine Kral Dimitri'nin torunu Aleksandre’nin oğluydu.

Bu sırada Kaheti'de 1476 yılından bu yana Giorgi 8’in oğlu Aleksandre saltanat sürüyordu. Konstantine ile Aleksandre aralarında sınır anlaşması yaptılar. Ülke sınırlarını kesin olarak belirlediler.

Aradeti Savaşı ve Aleksandre’nin İmereti’ye kral olması

“Bu kez Kral Konstantine ile Samtshe Atabeg Kvarkvare ara­sında savaş başladı. 1483 yılında Aradeti dolaylarında çıkan çarpışma­larda Kvarkvare, krala karşı zafer kazandı. Kral Konstantine'nin yenil­gisinden yararlanan Prens Aleksandre Raç'a, Leçhumi'deki birlikleriyle İmereti'ye yürüyerek buraları ele geçirdi. Böylece Litht-İmereti ile Likht-Amereti (Doğu-Batı Gürcüstan) arasındaki birlik, bütünlük bo­zulmuş oldu.

Kral Konstantine Aleksandre'yi Kutaisi'den çıkarmak için Batı Gürcüstan'a geçti. Samegrelo Beyi Dadiani Konstantine'yi tutuyordu. Bu durum karşısında Aleksandre Kutaisi'yi boşaltıp çekilmek zorunda kaldı. Fakat İranlılar’ın Doğu Gürcüstan'a karşı yeni saldırılar başlat­maları Gürcü Kralı Konstantine'nin Kutaisi'yi kurtarma operasyonunu yarım bıraktı Aleksandre bunu ikinci fırsat bilerek 1489’da Kutaisi'yi yeniden ele geçirdi.”

(Gürcüstan Tarihi, Nikoloz Berdzenişvili, Simon Canaşia, İvane Cavahişvili, s.211, Sorun yayınları)