Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Kartli’de Araplar’a karşı mücadele

“8. yüzyılda Arapların gittikçe ağırlaşan baskı ve zulümlerine maruz kalan Gürcü Halkı savaşı şiddetlendirdi. Kartli’de ayaklanma üzerine ayaklanmalar başladı. Araplar bu halk hareketlerini kırmak için yeni askeri takviye güçleri getirtmek zorunda kaldılar. 8. yüzyılın 20’li yıllarında Araplar Kartli’yi birçok kez yağmaladılar. Ancak esas niyetlerini gerçekleştiremediler. Şiddetli karşı koyma önünde Araplar tutunmakta güçlük çekiyorlardı Öfkeden kuduran Arap komutanlar Gürcü Halkı için çok büyük cezalar düşünüyorlardı.

Gerçekten 736 yılında Gürcü Halkı’nın başına gelen felaket tarihin hiçbir döneminde görülmemiş derecede büyüktü. Gürcülere bu felaketi yaşatan Arap komutan Murvan’dı. Murvan o derece taşyürekli, duygusuz bir adamdı ki Gürcüler ona Kru Murvani (Sağır Murvan) adını taktılar. Sağır Murvan’ın Gürcüler için düşündüğü ibret verici ceza zamanın bir Gürcü tarihçisi tarafından şöyle anlatılıyordu. ‘Murvan Darubandi’den Aphazeti’ye değin baştan sona Kafkasya’yı işgal etti. Buradaki kale ve surların çoğunu yalap, yıkıp yerle bir etti. Egrisi’nin üç katlı surla çevrili Başkenti Tsihe-Goci’yi, Aphazeti başkenti Shumi (Sohumi), Kartli, Ermenistan ve Albanya’yı yerle bir etti. Buralarda ne bir tek bina ayakta kalabildi, ne de insan ve hayvanlar için yiyecek, içe şey bırakıldı. Murvan Kartli’de eski başkentin önemli mahallelerinden Armazi’yi de yerle bir etti.’

Her şeye karşın Araplar Batı Gürcüstan’da tutunmayı başaramadılar. Kartli’nin ise Murvan mezaliminden sonra beli iyice kırılmış oldu. Bu tarihten sonra Kartli’de gerçek anlamda bir Arap hakimiyeti başlamış oldu.”

(Gürcüstan Tarihi, Nikoloz Berdzenişvili, Simon Canaşia, İvane Cavahişvili, s.114, Sorun yayınları)