Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Üçlü ittifakın kurulması

“Bu kral öldüğünde Aztek sitesinin durumu umutsuz görünüyordu. Yaşlı Azcapotzalco Kralı Tezozomoc büyük gölün doğu ve batısındaki geniş arazilerini kendi mülküne katmıştı.Texoco tahtının meşru varisi prens Nezaualcoyotl (aç duran kurt), peşinde Tezozomoc savaşçıları olduğu halde, dağlarda dolaşıyordu. Tenochtitlán’da da güçlü bir “barış hareketi” her türlü direnişi olanaksız kılıyordu ve itaat yanlısı bir tavrın benimsenmesini istiyordu.

Bununla birlikte, trajik bir ortamda seçilen Dördüncü Aztek Hükümdarı Itzcoatl (yanardağ taşı yılanı) direnişin başına geçer. Nezaualcoatl’la ittifak yapar, egemen sitenin saldırılarını püskürtmeyi başarır, daha sonra savaşı işgal edilen ve yok edilen Azcapotzalco’ya taşır.

İki muzaffer hükümdar Azcapotzalco Kabilesi’ne ait bir siteyi (Tlacopan) müttefikleri yapma becerisini gösterir. Böylece üçlü bir ittifak kurulmuş olur. Tenochtitlán (Mexico), Texcoco ve Tlacopan. Bu ittifak içinde, kısa sürede önemli askeri rol Azteklere geçer. Buna karşılık, Texcoco şair-kral Nezaualcoyotl’un bilge yönetimiyle bir sanat, edebiyat ve hukuk metropolüne dönüşür. Üçlü ittifak yavaş yavaş Aztek İmparatorluğu olup çıkar.”

(Aztekler, Jacques Soustelle, Dost Yayınları, 2006 Eylül, s.21)