Zamanda geriye doğru yolculuk yapmanın en kısa yolu tarih okumaktır

 

 

Aztekler’in oyunları

“Kendilerinden önceki büyük uygarlıkların mirasçıları olan Aztekler, Mayalar ve Toltekler gibi, tlachtli denen bir oyuna tutku derecesinde bağlıydı. Ağır bir kauçuk topla oynanan bu oyunda çift T biçimindeki bir alanda iki ekip karşılaşır. Bu oyunun kurallarına göre, topa ancak dizlerle ya da kalçalarla vurulabilirdi. Oyuncular topu yan duvarlardaki iki taş halkadan birinden geçirmeye çalışırdı. Deri dizlikleri, eldivenleri, çenelikleriyle korumalarına rağmen, top, oyuncuları sık sık sakatlayabilir, hatta kimi zaman öldürebilirdi. Söylentiye göre, tlachtli Evren ve top da Güneş’ti. Dolayısıyla, oyun ezoterik bir anlam taşıyordu. Aynı zamanda seçkinlerin de ilgi duyduğu bir oyundu ve büyük iddialara girilebiliyordu bu oyun vesilesiyle.

Bir talih oyunu olan patolli ise toplumun bütün sınıflarının oynadığı bir oyundu. Bu oyunda tutkularının kurbanı olan ve iflasa sürüklenen bazı oyuncular sonunda kendilerini köle olarak satmaktan başka çare bulamazdı.

Aztekler’de daha masum eğlenceler de vardı: Pişmiş topraktan küçük topların bir boru aracılığıyla üflenerek atılmasıyla gerçekleştirilen, şölenler aracılığıyla gelişen danslar ve şarkılar, şiir okuma; akrobatların ve hokkabazların soyluların konaklarında gerçekleştirdiği gösteriler.”

(Aztekler, Jacques Soustelle, Dost Yayınları, 2006 Eylül, s.64)